Anasayfa / Singapur / Singapur | Konuşulan Diller
Singapur'da konuşulan diller
Singapur'da konuşulan diller

Singapur | Konuşulan Diller

Singapur‘un etnik yapısından bahsederken nüfusun çoğunu Çinliler’in oluşturduğunu belirtmiştim. Bundan dolayı ülkede konuşulan yaygın dillerden birisi Çince. Tabi Çince deyince aklınıza tek bir lehçe gelmesin. Çince’nin başta Mandarin olmak üzere Hokkien, Cantonese gibi diğer türleri de adada duyabileceğiniz yaygın lehçelerden. Ülkeye ilk yerleşenler Malaylar olduğu için Malayca milli dil ilan edilmiş. Çinliler ve Malaylar’dan sonra nüfusun çoğunluğunu oluşturan Hintliler ise ülkede Tamilce denilen Hint dillerinden birini konuşuyorlar. Peki ya nasıl oluyor da bu kadar farklı ırklar aynı çatı altında buluşuyor ve anlaşıyor? Tam da bu noktada İngilizce devreye giriyor. Singapur’da yaşayan hemen herkes iyi ya da kötü İngilizce konuşmakta. İş yerlerinde, üniversitelerde, okullarda konuşulan dil İngilizce. Üniversite öncesi eğitim de elbette Çince, İngilizce, Malayca eğitim veren okullar var. Özellikle “international schools” denilen uluslararası okullar İngilizce eğitimde öne çıkmaktadır. Lokal okulların daha çok Çince ve Malayca’ya yönelik eğitim de çok iyi olduğu söyleniyor. Yani ülkede Malayca milli dil olmak üzere; İngilizce, Çince, Tamilce konuşulan resmi dillerdir ve her yerde uyarı ve açıklayıcı levhalar, anonslar bu dört dilde yapılmaktadır.

Singapur’da Konuşulan 4 Dil

Az önce Singapurlular’ın hemen hepsinin iyi ya da kötü İngilizce konuştuğundan bahsetmiştim. Bu duruma bir açıklık getireyim. Singlish diye bilinen bir dil var ki hayatımda ilk kez Singapur’a gelince duydum.. İngilizce’nin Singapurlular tarafından lokal lehçeyle telaffuzuna Singlish deniyor. İlk başlarda konuşulan bu dili anlamak zor olsa da, ülkede yaşadıkça insanların ne dediklerini anlamaya başlıyorsunuz. Özellikle her cümlenin sonuna gelen “lah”, “leh” gibi efektler ve “yes, alright, possible, understand” anlamlarında hemen her yerde kullanılan “can” bu dilin anlaşılmasını başlarda zorlu kılıyor.

Diyelim bir kafeye ya da food court denilen toplu yemek yeme yerlerinden birine girdiniz. Siparişinizi verirken satıcı size “Having here or take away?” diyecektir. Bunun anlamı “siparişinizi burada mı yiyeceksiniz yoksa paket mi yapalım?” şeklindedir. Bazı Çinli yaşlı satıcılar İngilizce’yi bilmedikleri için size bu cümle yerine Çince “Ta pao” diyebilirler. Bunun anlamı “take away yani paket mi yapalım” şeklindedir. Bunlar her ne kadar Singlishçe cümleler olmasa da biz Türkler’in sıkça karşılaştığı durumlar olmadığı için sizlere açıklamak istedim. Gelelim Singlishçe için küçük bir teste… Cümlelerin yanındaki İngilizce açıklamalara bakmadan bakalım Singlish dilini anlayabilecek misiniz :)

• Aiyah, cannot wait any more, must go oreddy – Oh dear, I cannot wait any longer. I must leave immediately.
• Dat joker there cannot trust. – That person over there is not trustworthy.
• Walao, I want eat chicken rice – I am craving for chicken rice.
• No good lah. – This isn’t good.
• Cannot anihow go liddat one leh. – You/it can’t go just like that.
• Can or not? – Is this possible / permissible?
• Want to go Or-ched walk walk see see or not? – Let’s go shopping/sightseeing at Orchard Road.
• We two fren-fren one. – We are close friends.

Singapur‘da farklı ırkların birarada oluşu farklı inançların, ibadet biçimlerinin ortaya çıkışını da sağlamış. Örneğin Çinliler’in çoğu konfüçyusçu, budist, hristiyan veya taoistken; Malayların tamamına yakını müslümandır. Hintliler’in ise bir kısmı müslüman iken, büyük çoğunluğu da hinduizme inanır.Ülkedeki yabancıların çoğunluğu ise hristiyan, müslüman, yahudi ve diğer dinlerdendir. Rakamlarla ifade etmek gerekirse halkın %33’ü budist, %18’i hristiyan, %17’si ateist, %15’i müslüman, %11’i taoist, %5’i hindu ve kalanı ise diğer inanışlara sahiptir. Görüldüğü gibi Singapur tek bir dilden ve tek bir dinden ibaret değil. Bu durumu ahenk içinde, saygılı bir biçimde ve barış ortamında koruyabildikleri için şahsen ülkeyi takdir ediyorum.

Geziseli.com da Singapur hakkında yazılmış 60’dan fazla gezi ve yaşam yazısı olduğunu biliyor muydunuz?
Youtube Takip Facebook Takip Instagram Takip

Hakkında Selin Çildir

Geziseli.com sitesinin kurucusu ve yazari. 03 Mart 1987 Denizli doğumlu. Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü mezunu. Simdilerde turizmci, blogger, çalışan, eş. Temmuz 2012'den bu yana Singapur'da yaşıyor.

KEŞFEDİN..

Award Winning Turkish Director - Nuri Bilge Ceylan

Films of Award Winning Turkish Director Nuri Bilge Ceylan

Attention to movie lovers! The films of award winning Turkish director Nuri Bilge Ceylan are …

9 Yorum

 1. selamlar

  sitenizi epey karıştırdım.
  emeklerinize teşekkürler.

  bir sorum var. yardımcı olursanız çok sevinirim.

  benim türkiye’den bir parça gelirim var.
  ağustos ayından sonra uzun vadeli singapur’da yaşayabilir miyim diye araştırıyorum.

  singapur’da temel problem konaklama gibi duruyor şimdilik.

  çok yakında 3 günlük singapur’da olacağım.

  şehrin dışında da olsa 1000 tl’ye stüdyo veya paylaşımlı ev bulabilir miyim sizce (ve nasıl)?
  gelmişken varsa bu bütçeye uygun ve mrt ile ulaşabileceğim semtlere bir göz gezdirmek istiyorum, anlamak hissetmek babında.

  geçimimi türkiye’den sağlayacağım. orada çalışma niyetim yok.
  belki uzun vadeli vize almak için dil kursuna yazılma mantıklı olur mu bilmiyorum.
  dil okullarının yurtları da vardır belki ama yaş 40’ı geçtiği için böyle bir şeye niyetlenemem.
  (ayrıca ingilizcem üniversite eğitimi için yeterli değil)

  önerileriniz değerli benim için.
  saygılar
  kuzey gönenc

  • Kuzey Bey Merhaba,
   Websitemizi ziyaretiniz için teşekkür ederiz. Sorularınıza yanıt vermeden önce şunu belirtmek isterim. Singapur dediğiniz gibi konaklama anlamında sıkıntılı ve dünyanın en pahalı ülkelerinden biri. HDB tipi en ucuz ev tiplerinde tek kişilik oda kiraları aylık ortalama 500 Singapur dolarından başlamaktadır. 1 Singapur doları=1.7 TL civarıdır. Bazı durumlarda kiraya elektrik, su vb. faturalar da dahil ediliyor. O nedenle araştırma yaparken bunları da sormayı ihmal etmeyin derim. En ucuz odalar genellikle Jurong East taraflarında oluyor. Singapur ulaşım yazımı okuduysanız eğer göreceksiniz, burada ulaşım hem rahat hem de ucuz. Hemen her semtin çok yakınında mrt durakları mevcut. Otobüslerle de şehrin pek çok yerine rahatlıkla gidilebiliyor. Geçiminizi Türkiye’den sağlayacaksanız eğer burada oturma izni almakta bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Çünkü Singapur küçük bir ülke ve çalışma, staj, iş kurma vb. haller dışında ülkeye yerleşmek isteyen yabancılara ülke kısıtlamalar getiriyor. Benim size önerim eğer burada yaşamak istiyorsanız ve İngilizce’niz de çok yeterli değilse, burada bir dil okuluna yazılın. Böylece hem dilinizi geliştirirsiniz hem de vize almada sorun olmaz. Singapur’da bir üniversiteye burslu kabul edilmediğiniz takdirde yıllık büyük rakamlar ödemek zorundasınız ve bence üniversite eğitiminden çok dil kursu sizin için daha uygun olacaktır. Size yardımcı olabilecek konaklama sitelerini ve dil kursu linklerini aşağıda iletiyorum:
   http://www.easyroommate.com.sg/
   http://singapore.roomsdb.net/
   http://www.stproperty.sg/room-for-rent
   http://www.flatsdb.com/
   http://www.inlingua.edu.sg/en/home.aspx?lang=en&menu=L&menuid=home
   http://www.ef.sg/sg/
   http://www.lingo.edu.sg/
   http://yago.sg/schools/listall

   Dil okullarının konaklama temin edenleri var mı bilmiyorum ancak gideceğiniz okula karar verdiğinizde bunu okul yetkililerine sorabilirsiniz. Umarım bilgiler size yardımcı olur. Herşey gönlünüzce olsun. Şimdiden başarılar.. Selamlar.

 2. teşekkürler cevap için.
  iki sorum daha olacak.

  – sitenizde tc vatandaşlarına 30 gün vize uygulanıyor derken http://www.mfa.gov.tr/turk-vatandaslarinin-tabi-oldugu-vize-uygulamalari.tr.mfa sitesinde 90 gün olarak gözüküyor. bir de sitenin hangi bölümünde okuduğumu şimdi bulamadım ama singapur vizesinin bitiminde başka bir ülkeye giriş çıkış yaparak yeniden vize almanın önünde bir kısıtlama var mıdır?

  – johor bahru’nun expat nüfusunun yoğun olarak yaşadığı kozmopolit yeri neresi.
  teşekkürler.

  • Merhaba,

   Öncelikle uyarınız için teşekkürler. Singapur vizesi hakkında yazıda bir yanlışlık olmuş. Dediğiniz gibi Singapur Türkler’den 90 güne kadar vize istemiyor. 90 günün ardından size uygun vize türüne başvurmanız gerekmektedir. (Çalışma, öğrenci vizesi vb.) Ülkeye kısa aralıklarla sürekli girdi çıktı yapmak gümrükte dikkat çekebilir ve size ilgili bir vizeye başvurmanız sorulabilir.
   Johor Bahru çok büyük bir şehir değil şehrin birçok yerinde yabancıya rastlanabilir. Çok fazla bilgim olmasa da Johor Bahru’da yabancıların yaşadığı yer Bukit Indah tarafları olabilir.
   Kolaylıklar dilerim..

 3. Ahmet gulluoglu

  Mrb sitenizi gözden geçirdim cok beğendim emeginize saglık benım Singapur a gelmeyi düşünüyorum ama İngilizce fazla iyi değil az çok kendimi ifade edebiliyorum zaten burda özel ders alıcam öğrenmek için orda bir arkadaşım var kendi kafama göre yani gelebilme şansım var mı vize verirler mi alırken sıkıntı problem yaşarmıyım ya da ordan bana davetiye mi gönderse gelebilir miyim yoksa da evlilik mi hangi yol iyi olur aydınlatırsanız çok memnun olurum şimdiden çok tsk ederım hayırlı geceler….

  • Merhaba, geziseli.com hakkindaki gorusunuz icin cok tesekkur ederim. Sorunuzla ilgili sunu diyebilirim. Singapur`a turist olarak gelmek ile buraya calisma amaciyla gelmek arasinda ulkenin vize uygulamalari acisindan ciddi farkliliklar var. Singapur kucuk bir ada ulkesi oldugu icin her alanda rekabet cok yuksek ve buraya calismak icin gelen kisilerin Ingilizce`ye hakim ve gecerli bir mesleki alanda calisiyor olmasi gerekmektedir. Aksi takdirde zorluklar yasanabilmektedir. Benim size nacizane onerim Ingilizce`nizi gelistirdikten sonra bu ulkede bransiniza uygun is bakmaniz seklinde olacak. Kiz arkadasinizla evlendiginizde burada oturum almaniz kolaylasir ancak bahsettigim gibi bu sizin calisma durumunuzu garantilemez. Iyi gunler dilerim.

 4. Merhaba ben şu anda bi üniversitede okuyorum fakat kendimi geliştirmek için yurt dışında üniversite okumak istiyorum singapur u baya araştırdım benim için en cazip olanı gibi çok hoşuma gitti fakat kimse nasıl burslu okuruz devletin yurt imkanları var mi vura imkanları var mi detaylı bi bilgi vermiyor siz üç yıldır oradaymış siniz en detaylı bilgiyi sizden alabilirim dedim yardımcı olursanız sevinirim

 5. Merhaba Selin Hanım

  Çok yardımcı ve güzel bir blog elinize sağlık. Ben singapura dil kursuna gelmek istiyorum ingilizcemi geliştirmek için amerika irlanda gibi ülkeler vize vermiyor yaşımdan dolayı 31 yalşındayım potansiyel göçmen gördüklerinden singapurda böyle bir sıkıntı olur mu ? Bir de dil öğrenmenin sırrı bol bol konuşmak diyalog kurabilir miyim singapurlularla sıcakkanlı mıdırlar ?

  • Merhaba Taner Bey, Singapur`da Ingilizce egitimi yol masrafi, konaklama ve dil kursu fiyatlari dusunuldugunde bir hayli pahaliya mal olacaktir. 3 aya kadar Singapur Turkler`den vize istemiyor ancak bu 3 ayi da vize olarak kesintisiz vermiyor. Yani bazen 30 bazen de 15 gunluk bir kalis izni veriyor gumruk memurlari. Bu tamamen sizin sartlariniza ve gumrukteki memurun degerlendirmesine kalmis bir durum. Ingilizce kurslari 3 aydan fazla surecektir ve sizden ogrenci vizesine basvurmaniz istenir, bu vizeyle burada calisamazsiniz, sadece egitim alabilirsiniz ancak bu vizeyi almaniz da garanti degildir. Rekabetin ve gocun yogun oldugu bir ulke Singapur ve bu nedenle olumsuz cevaba da kendinizi hazirlamanizi oneririm. Bunun disinda bir Asya ulkesi olan Singapur`da Ingilizce aksan ve dilbilgisi olarak mukemmel konusulmuyor maalesef ancak halkin hemen hepsi bir sekilde Ingilizce iletisim kurabilmekte.
   Selamlar..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir